artykuł nr 1

ZAWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIADotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. Przebudowa ul. Spółdzielców w ciągu drogi gminnej nr 104455E.

ZPR.271.1.2018

 

Zamawiający:

Gmina Świnice Warckie

ul. Szkolna 1

99-140 Świnice Warckie

 

ZAWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA

 

 

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Przebudowa   ul. Spółdzielców w ciągu drogi gminnej nr 104455E”.

 

Zamawiający — Gmina Świnice Warckie w imieniu której działa Wójt Gminy niniejszym informuje, że przedmiotowe postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. — Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017r. poz. 1579, zwanej dalej ustawą Pzp), ponieważ jest ono obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

UZASADNIENIE

 

Po wszczęciu przedmiotowego postępowania, w trakcie biegu terminu składania ofert zamawiający powziął wiedzę o fakcie dokonania nieprawidłowego opisu przedmiotu zamówienia, poprzez niejednoznacznie i niedokładne, mogące wprowadzać w błąd określenie opisu przedmiotu zamówienia oraz  zawierającego błędy polegające na rozbieżnościach pomiędzy zakresem prac przewidzianych do realizacji, a opisanymi w dokumentacji projektowej. Postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie odpowiadają rzeczywistym zamierzeniom zamawiającego, nie oddają  w pełni  jego woli w sposób dostatecznie zrozumiały co do przedmiotu zamówienia. Opis przedmiotu zamówienia jest niewątpliwe elementem znaczącym i warunkującym złożenie prawidłowej, niepodlegającej odrzuceniu oferty przez zainteresowanych wykonawców. Jakiekolwiek błędy w tym zakresie, w tym niedopełnienie wymogów precyzyjności i jednoznaczności opisu przedmiotu zamówienia wynikających z art. 29 ust. 1 ustawy Pzp, mogłyby spowodować nieodwracalne skutki w postaci rozbieżnego zrozumienia przedmiotu zamówienia przez zainteresowanych wykonawców, złożenia nieporównywalnych ofert, wystąpienia trudności na etapie weryfikacji złożonych ofert, czy następczych problemów i sporów na etapie już samej realizacji umowy. Zgodnie  z dyspozycją art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w kontekście art. 146 ust. 6 ustawy Pzp zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeśli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, przez co rozumiana jest również możliwość unieważnienia umowy na skutek dokonania przez zamawiającego czynności lub zaniechania dokonania czynności z naruszeniem przepisu ustawy Pzp, które miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępowania. Dokonana przez zamawiającego czynność nieprawidłowego (z naruszeniem przepisów ustawy Pzp) sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia niewątpliwe miałaby lub mogłaby mieć wpływ na postępowanie oraz jego wynik — niejednoznacznie opisany przedmiot zamówienia mógłby doprowadzić do złożenia ofert  o nieporównywalnej treści, a tym samym nie byłby możliwy wybór oferty najkorzystniejszej. Nieprecyzyjnie opisany przedmiot zamówienia miałby lub mógłby mieć znaczący wpływ na wynik postępowania, gdyż każdy z zainteresowanych wykonawców powinien na równych zasadach i w analogiczny sposób móc pozyskać informacje o istotnym znaczeniu dla przygotowania oferty, tymczasem zamawiający nieumyślnie pozostawił dowolność interpretacji wykonawcy odnośnie zakresu przedmiotu zamówienia poprzez jego niejednoznaczny opis. Zaistniałych na gruncie określenia przedmiotu niniejszego zamówienia błędów i wad nie da się jednak usunąć z uwagi na ich znaczny rozmiar i zakres — konieczne byłoby przemodelowanie całego opisu przedmiotu zamówienia, co w świetle ustawy Pzp poddaje w wątpliwość sens   i prawidłowość dalszego prowadzenia takiego postępowania.

Celem ogłoszonego postępowania jest udzielenie zamówienia publicznego wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy, natomiast powyżej wykazane wady uniemożliwiają taki wybór oraz zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy. Szeroki zakres niezbędnych modyfikacji, które należałoby wprowadzić do opisu przedmiotu zamówienia, wymagający znacznego nakładu czasu, uniemożliwia usunięcie stwierdzonych wad przed upływem terminu wyznaczonego na otwarcie ofert. Jednocześnie mając na uwadze, że dalsze procedowanie postępowania bez modyfikacji opisu wprost zwiększa ryzyko zawarcia nieważnej umowy o udzielenie zamówienia w pełni uzasadnia unieważnienie niniejszego postępowania na podstawie przesłanki z art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w kontekście art. 146 ust. 6 ustawy Pzp oraz mając na uwadze art. 29 ust. 1 i 2 oraz art. 7 ust. 1 ustawy Pzp, gdyż naruszenie przez zamawiającego tych przepisów uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy.

Mając na względzie powyższe okoliczności, unieważnienie postępowania jest uzasadnione i konieczne.

Równocześnie informuję, że w najbliższym czasie odbędzie się następne postępowanie obejmujące ten sam przedmiot zamówienia.

POUCZENIE O ŚRODKACH OCHRONY PRAWNEJ

Zgodnie z przepisami art. 179 do art. 183 Ustawy Pzp. wykonawcom, którzy mają lub mieli interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz ponieśli lub mogli ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy Pzp przysługują środki ochrony prawnej określone w dziale VI Ustawy Pzp.

Z poważaniem
Wójt Gminy
/-/ Krzysztof Próchniewicz